How much is an ounce of weed
(a visual buyers guide for 2023)

Buying an ounce of weed (28 grams) can save you a whopping $100-200 compared to buying smaller weed amounts like a gram or eighth of weed.

ounce of weed

But is an oz of weed too much or too little for your smoking lifestyle?

 

I have a helpful visual guide below where I show you what one ounce of weed gives you per day in blunts, joints, bong rips, or edibles over a 28 day span (see photos below).

 

And don’t worry, I also compare 1 oz of weed vs a half ounce of weed (visually) because chances are sometimes you may only need a ½ ounce instead.

 

-Skip: how much does an ounce of weed cost.
-Skip: what an ounce of marijuana should look like.

How Much is an Ounce of Weed and Why It Saves Money

How much is an ounce of weed: 28 grams and according to California market the average cost of an ounce is $240. This means you save about $160 compared to buying in smaller quantities such as grams and eighths.

 

The next question you need to ask: is an oz of weed overkill?

 

Here is a handy cheat sheet on what 1 oz of weed gives you:

 

In one month:

1 oz of weed gives you 1 blunt per day.

1 oz of weed gives you 3 joints per day.

1 oz of weed gives you 3 bong rips a day.

1 oz of weed gives you 2 pot brownies a day.

 

Pro-tip: If you are interested in how I buy even cheaper ounces (saving me $200-300) by searching for deals, pop-corn nugs, and shake skip here.

How many blunts can you roll with an oz of weed?

oz of weed

How much is an ounce of weed if you prefer smoking blunts?

 

A nice blunt that you can share with friends usually consists of one gram of weed.

 

There are 28 grams in an 1 ounce of weed so you would get 28 blunts per month.

 

Half Ounce of Weed: If that seems like way too much a half ounce of weed would provide 14 blunts where you can smoke half a blunt a day and still last the entire month.

How many joints can you roll with an ounce of weed?

an ounce of weed

How much is a ounce of weed in joints?

 

An ounce of weed has 28 grams and you can roll 3 joints with just one gram.

 

In one month you can roll 84 joints which will be about 3 joints per day.

 

Half ounce of weed: If that seems like overkill then you can opt out for a ½ ounce of weed where you can smoke 1.5 joints a day or just one fat or two skinny joints.

How many bong/pipe hits can you get from 1 ounce of weed

how much is an ounce

How much is an oz of weed when it comes to weed pipes and bongs?

 

Well the average bowl hit for both is about .3 grams per bowl, so you get a little over 3 bong rips/weed pipe hits per gram.

 

This means with 1 oz of weed you can get about 3 bong rips or bowl hits per day in one month.

 

Half oz of weed: If you are a night time smoker like me I usually only need about 1 fat bong rip and a small pipe hit after for the perfect night cap. A half oz of weed is perfect at 1 bong rip and ½ a weed bowl for an entire month.

An ounce of marijuana and cannabutter for edibles

how much is an ounce of weed

So how much is an ounce of marijuana when it comes to edibles?

 

It takes about 3.5 grams to create 2 sticks of cannabutter.

 

In order to make 1 tray of brownies (7 brownies) you will need 1 stick of cannabutter.

 

1 oz of bud can make 56 square brownies which results in about 2 brownies a day in a month cycle. These brownies are potent and you can find the recipe here.

 

Half ounce of marijuana: Like I said, these brownies are extremely potent so you can just grab half an ounce of marijuana and have 1 delectable pot brownie a day for the entire month!

How much does an ounce of weed cost?

An ounce of weed cost depends on a lot of factors. Premium cannabis is usually grown indoors and is synonymous to medical grade cannabis.

 

There is a gold standard for the shape of the cannabis so when cultivators fumble a batch they sometimes end up with tiny circular shaped nugs called pop-corn nugs. The oz weed price on these are cheaper, same with full shake ounces (images below).

 

We will go over how much an ounce of weed is worth based on all these factors and share some photos to show you just what an ounce of weed should look like before you buy.

Standard Ounce of weed cost (Medical Grade)

how much does an ounce of weed cost

When buying 1 ounce of weed generally people purchase indoor cannabis at medical grade quality.

 

According to California prices the average ounce of weed price is $240.

 

Take a look at how the ounce of weed costs the same but looks completely different in the image below.

ounce of weed look like

That’s because this oz of weed is made of cola nugs (which is the very top of the cannabis plant that receives the most lighting).

 

The nugs are much larger and denser making it seem like you are getting less, but it’s all the same.

Oz weed price for popcorn nugs

ounce of weed price

So how much is an ounce of weed worth – well that’s a tricky question?

 

It actually depends on the shape of the nugs as well. In the image above this is the same strain but much smaller nugs. (I reference the size of standard nugs and cola nugs as well)

 

These smaller nugs in this oz of bud is known as “pop corn nugs” and is frowned on solely based off of cultivation aesthetics.

 

Same THC level, trichomes, all the good stuff but at a much cheaper price point.

 

For popcorn nugs 1 oz of weed cost anywhere from $100-150, saving you nearly $250 when compared to buying standard eights!

Ounce of weed price for shake

cheapest ounce of weed

We’ve shown plenty of ounce of weed pictures but this one usually throws people off.

 

This is the cheapest ounce of weed you can buy. The story of shake is as the cannabis is transported, processed, and landed there are tons of small particles at the bottom of the bags in bulk.

 

Dispensaries don’t want to throw this away so they scoop it all up and measure them out into ounces and sell it for very low prices.

 

So how much for an ounce of weed in all shake? You can find it as low as $75 saving you $325 when compared to buying eights weekly!

 

Pro-tip: I have only ever bought shake once, I found that the quality just wasn’t there as most of the trichomes had fallen off due to “handling”, but if you are looking for a great deal it’s one of the best options for saving cost on an ounce of weed.

How to Store an Ounce of Weed

The biggest concern people have about buying 1 ounce of weed is mainly that it will go bad.

 

THC will drop at a 1.4% rate each month. So if you use my visual guide above and plan out your smoking frequency to an ounce of cannabis or half ounce of weed you can make sure you are buying the right amount.

 

If you want to go to the dispensary less often and hold onto an oz of weed for two months then you are going to want to store your cannabis correctly.

 

You can check out my article on how long does cannabis last for some great tips.

 

Also a great option is storage containers and I have a list of some awesome stash boxes (some of them specifically designed to prevent the THC drop and can store up to 1 ounce of weed.

 

In short you want to keep your buds cool, avoid any lights (yes kitchen lights), and avoid humidity, freezers, and heat!

How much does an ounce of weed weigh?

How many grams is an oz of weed: An ounce of weed contains exactly 28.3495 grams. This is why most dispensaries simplify by saying there is 28 grams in an ounce.

 

The avoirdupois ounce (which is exactly 28.349523125 g) is 1/16 of an avoirdupois pound.

 

Other ways to look at an 1 ounce of weed is:

 

1 ounce of weed = 4 Quarters of weed
1 ounce of weed = 8 Eights of weed
1 ounce of weed = 2 half ounces.

What about 2 oz of weed and 3 oz of weed?

There are some circumstances where dispensaries will also sell in 2 oz of weed and 3 oz of weed deals.

 

The reason why is cannabis does go bad over time and if they get a new batch they want to get rid of all of their old stock.

 

So you will see amazing deals on larger quantities such as 2 oz and 3 oz specials.

 

If you buy these deals just know the cannabis is already aging and there will be a loss of trichomes and harsher hits.

 

On top of that you also have to deal with the storing this bulk so if not stored properly the quality will decrease even more.

Final thoughts on an ounce of weed

In this article we covered how much is an ounce by weight and discussed how much does an ounce of weed cost based on different shapes.

 

I personally buy in bulk but as cannabis legalization spreads across the United States there are many first time weed smokers. I encourage you to save money and time by always buying in bulk. Whether this is an ounce of weed or a half ounce of weed you still save compared to buying smaller amounts weekly.
We hope this guide help cover all the in’s and out’s when it comes to an oz of weed so you can make the best decision for whatever reason.

Cannassentials
Enable registration in settings - general